Preot V.Iorgulescu: iorgulescu.v@gmail.com

„După datini colindăm”(11 şi 18 decembrie 2016)

Anul acesta, în ciuda relativei fragilităţi a coralei parohiale, s-au putut organiza două spectacole în perioada de pregătire a Naşterii Domnului : primul, pe 11 decembrie, susţinut de ”corul cel mare” – precedat de o cântare liturgică interpretată de grupul teologilor – iar cel de-al doilea, Crăciunul copiilor, pe 18 decembrie. Am avut parte şi de colindători, care, în cete mai mari sau mai mici, au trecut pe la casele enoriaşilor spre a le aduce, după datini, vestea cea bună.

Mai jos, câteva instantanee şi înregistrări de la aceste momente

Duminică 11 decembrie 2016

dsc08752

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

dsc08781

photo

dsc08836

dsc08833

dsc08838

 

Duminică 18 decembrie 2016
– primele repetiţii în sala de curs si în biserică –

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Toată lumea este gata? A venit ziua cea mare, suntem asteaptaţi să colindăm!

dsc_0371

dsc_0388

dsc_0390

dsc_0395

Daruri pentru toţi micii colindători

darurile

dsc_0397

dsc_0402

dsc08826

După datini colindăm

La multi ani noi vă urăm!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 
Axionul Nasterii Domnului:

Làsati pruncii sà vinà la Mine:

Dupà datini colindàm:

Cetinità cetioarà:

In ieslea din Vitleem:

Sus în vârful muntelui:

Coborât-a coborâtu:

Sus, boieri, nu mai dormiti:

Mos Cràciun:

Grupul folk – Nicàieri nu-i ca acasà:

Fiul Domnului, solistà Felicia Rusu:

Grupul folk – Deschide usa, crestine:

Elevii Scolii parohiale – Astàzi S-a nàscut Hristos:

Elevii – poezie si colindul Trei pàstori:

Elevii – poezie si colindul Domn Domn sà-nàltàm:

Elevii – poezie si colindul Mos Cràciun:

Elevii – poezii:

Elevii – poezie si colindul Steaua sus ràsare:

Grup de colidàtori, cu Ajunul pe la casele credinciosilor:

Caută

Popular Posts

  • Slujba Sfintei Sărbători a Pogorârii Sfântului Duh (Rusaliile) – 23 iunie 2024

      Sfânta Sărbătoare a Pogorârii Sfântului Duh, celebrată pe 23 iunie 2024, marchează un moment de profundă importanță spirituală pentru credincioșii creștini. Această zi simbolizează coborârea Duhului Sfânt asupra Apostolilor, oferindu-le puterea și înțelepciunea necesare pentru a răspândi mesajul Sfintei Evanghelii. În cadrul Parohiei noastre din Strasbourg, am trăit această sărbătoare sfântă cu multă bucurie…

  • Evocarea eroilor români 

    În cadrul emisiunii ‘Universul credinței’ realizată de către dl. Titi Dincă și transmisă în dimineața zilei de 16 iunie 2024 la TVR I, a avut loc Evocarea eroilor români din Alsacia. Aceasta a avut duble motivatii în acest moment. În primul rând pentru că s-au împlinit în aprilie trecut 100 de ani de la inaugurarea…

  • Din viaţa parohiei (primul semestru 2018)

    Sfinţirea apelor la Bobotează Deniile din Săptămâna Patimilor Scoaterea Sfântului Epitaf (Vinerea Patimilor) Noaptea Invierii Ne pregătim pentru a primi Lumina Veniţi de luaţi Lumina! ˝Acum toate s-au umplut de lumină – şi Cerul, şi pământul˝   ˝Binecuvintează, Doamne, bucatele de Sărbătoare ale robilor tăi˝ Impărţirea Paştilor „A doua Inviere” (Vecernia Mare din Duminica Sfintelor…

Categories