Preot V.Iorgulescu: iorgulescu.v@gmail.com

Programul slujbelor din Saptamana Mare, din zilele Sfintelor Pasti si din Saptamana Luminata
2014

Luni 14 aprilie, ora 18.00       : Denie, spovedanii.

Marţi 15 aprilie, ora 18.00      : Denie, spovedanii.

Miercuri 16 aprilie, ora 18.00 : Denie, spovedanii.

Joi 17 aprilie (Joia Mare), ora 18.00 : Denia celor 12 Evanghelii relatând evenimentele care au precedat şi însoţit Răstignirea lui Iisus. După Denie, urmează Taina Mărturisirii (spovedanii).

Vineri 18 aprilie (Vinerea Mare), ora 18.00 : Denia Prohodului Domnului, urmată de Taina Mărturisirii (spovedanii)

Sâmbătă 19 aprilie (Sâmbăta Mare)

ora 9,30 – 11,30: împărtăşirea copiilor şi Taina Mărturisirii (spovedanii)

ora 22:45: Canonul, urmat de Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Invierii Domnului, iar la sfârşit, împărtăşirea celor pregătiţi prin post şi spovedanie; binecuvântarea ouălor roşii şi a cozonacilor.

De reţinut :

– lumânările speciale pentru noaptea Sfintelor Paşti se pot procura numai la intrarea în biserică, înaintea începutului Slujbei Invierii (pentru a evita picăturile de ceară şi a proteja capela, nu se aduc lumânări din afară);

– „Paştile” (prescură stropită cu vin şi binecuvântată) se vor împărţi la sfârşitul Sfintei Liturghii din noaptea Invierii şi la „A Doua Inviere” (în ziua de Pasti, după ora 14,00).

Duminică 20 aprilie (Invierea Domnului)

ora 12,30-13,00: Ceremonie ecumenică de Paşti în faţa Catedralei din Strasbourg, cu participarea reprezentanţilor tuturor Bisericilor creştine

ora 13,30: Vecernia Sfintelor Paşti („A Doua Inviere„) şi agapă festivă (enoriaşii pot aduce la biserică bucate de sărbătoare, care se vor depune pe mesele pregătite din timp în spaţiul amenajat şi se vor binecuvânta la sfârşitul slujbei, îngăduind astfel tuturor să ia parte la bucuria Praznicului).

Luni 21 aprilie, a doua zi de Paşti :

ora 9:15 Utrenia ;

ora 10:30 Sfânta Liturghie

Miercuri 23 aprilie (Sfântul Gheorghe) – ora 7:00 dimineaţa Sfânta Liturghie

Vineri 25 aprilie (Izvorul Tămăduirii)

ora 7:00 dimineaţa Sfânta Liturghie şi aghiasma mică.

ora 18:30 slujba Acatistului

Sâmbătă 26 aprilie, ora 18:30 – Vecernia

Duminică 27 aprilie (Duminica Tomii)

ora 9:15 Utrenia ;

ora 10:30 Sfânta Liturghie

Incepând din această duminică, se revine la programul liturgic normal al perioadei Panticostarului.

 Evenimente speciale în săptămânile care urmează :

Sâmbătă 10 mai la ora 11:00 – pelerinaj si slujbă de pomenire la Cimitirul militar român din Haguenau

Luni 12 mai – Sfântul Mucenic Ioan Valahul – la ora 7:00 dimineaţa – Sfânta Liturghie (hramul paraclisului parohiei noastre)

Marţi 13 mai la ora 18:00 – conferinţa intitulată „Comunităţile ortodoxe din Alsacia„, în sala FEC – 17 place Saint-Etienne – Strasbourg (conferenţiar pr. V. Iorgulescu).

Vineri 23 mai la ora 18:00 – întâlnirea comunităţilor creştine din Strasbourg la pasarela Rinului, în perspectiva alegerilor europene din 25 mai, „pentru o Europă a păcii, a respectului valorilor şi a dreptăţii„.

Duminică 1 iunie, între orele 14:00 – 18:00 – „Le rendez-vous des religions„, eveniment interreligios organizat la Place du Temple-Neuf (concerte succesive de ¼ de oră din muzica sacră a diferitelor comunităţi prezente la Strasbourg)

Data şi programul Pelerinajului la Cimitirul militar român din Soultzmatt vor fi anunţate ulterior, întrucât evoluţia comunităţilor noastre parohiale din ultimii ani impune câteva adaptări şi necesită o concertare mai amplă între organizatori.

Caută

Popular Posts

  • Slujba Sfintei Sărbători a Pogorârii Sfântului Duh (Rusaliile) – 23 iunie 2024

      Sfânta Sărbătoare a Pogorârii Sfântului Duh, celebrată pe 23 iunie 2024, marchează un moment de profundă importanță spirituală pentru credincioșii creștini. Această zi simbolizează coborârea Duhului Sfânt asupra Apostolilor, oferindu-le puterea și înțelepciunea necesare pentru a răspândi mesajul Sfintei Evanghelii. În cadrul Parohiei noastre din Strasbourg, am trăit această sărbătoare sfântă cu multă bucurie…

  • Evocarea eroilor români 

    În cadrul emisiunii ‘Universul credinței’ realizată de către dl. Titi Dincă și transmisă în dimineața zilei de 16 iunie 2024 la TVR I, a avut loc Evocarea eroilor români din Alsacia. Aceasta a avut duble motivatii în acest moment. În primul rând pentru că s-au împlinit în aprilie trecut 100 de ani de la inaugurarea…

  • Din viaţa parohiei (primul semestru 2018)

    Sfinţirea apelor la Bobotează Deniile din Săptămâna Patimilor Scoaterea Sfântului Epitaf (Vinerea Patimilor) Noaptea Invierii Ne pregătim pentru a primi Lumina Veniţi de luaţi Lumina! ˝Acum toate s-au umplut de lumină – şi Cerul, şi pământul˝   ˝Binecuvintează, Doamne, bucatele de Sărbătoare ale robilor tăi˝ Impărţirea Paştilor „A doua Inviere” (Vecernia Mare din Duminica Sfintelor…

Categories