Preot V.Iorgulescu: iorgulescu.v@gmail.com

Florilegiu de cântari şi colinde româneşti

          In după-amiaza zilei de duminică 10 decembrie 2017, Corala ACOR a Parohiei ortodoxe române din Strasbourg a prezentat în biserica vecină Saint-Louis, în faţa unui public numeros şi divers, alcătuit din români, francezi şi turişti străini veniţi să viziteze renumitul târg de Crăciun din Capitala Alsaciei, un mănunchi de cântări bisericeşti, împletind armonia compoziţiilor clasice meditative cu ritmul tradiţional şi zglobiu al colindului românesc. Ne-a onorat cu prezenţa sa şi Domnul Ambasador Sabin Pop, Consului General al României la Strasbourg, însoţit de Doamna Pop.

        Concertul a debutat cu piese mai puţin cunoscute aici, precum ˝Doamne Iisuse Hristoase˝, ˝Cel făr’de-nceput˝, ˝Lăsaţi pruncii să vină la Mine˝, ˝Rugăciune˝, ˝Doamne auzi glasul meu˝, şi a continuat cu binecunoscutele colinde ˝La Vitleem colo- jos˝, ˝In seara de Moş Ajun˝, ˝Vine Crăciunul pe sară˝ etc., încheindu-se cu urările Plugusorului şi ˝Mulţi ani trăiască˝. Au asumat cu curaj şi sensibilitate rolul de solişti studentele Valentina Isbăşoiu, Sabina Constantin şi teologul Alexandru Secăreanu.

          Prestaţia coralei a fost răsplătită cu aplauze călduroase, prelungite.

         După concert, o parte din enoriaşii  români au revenit în biserica parohială, unde a avut loc un moment de reculegere în memoria Regelui Mihai I al României, decedat de curând. Corala a intonat imnul ˝Presăraţi pe-a lor morminte˝ de Ionel C. Brătianu, s-a înălţat rugăciune pentru odihna sufletului Majestăţii Sale, iar Domnul Ambasador Sabin Pop a rostit un cuvânt prin care i-a îndemnat pe cei prezenţi să păstreze vie amintirea Regelui, care a fost model de înţelepciune, respect şi dragoste pentru poporul român.

Mai jos, secvenţe filmate în timpul concertului şi câteva fotografii din biserica Saint-Louis şi din biserica parohială

Mai jos : moment de reculegere în memoria Regelui Mihai I

Presăraţi pe-a lor morminte ale laurilor foi

Caută

Popular Posts

  • Slujba Sfintei Sărbători a Pogorârii Sfântului Duh (Rusaliile) – 23 iunie 2024

      Sfânta Sărbătoare a Pogorârii Sfântului Duh, celebrată pe 23 iunie 2024, marchează un moment de profundă importanță spirituală pentru credincioșii creștini. Această zi simbolizează coborârea Duhului Sfânt asupra Apostolilor, oferindu-le puterea și înțelepciunea necesare pentru a răspândi mesajul Sfintei Evanghelii. În cadrul Parohiei noastre din Strasbourg, am trăit această sărbătoare sfântă cu multă bucurie…

  • Evocarea eroilor români 

    În cadrul emisiunii ‘Universul credinței’ realizată de către dl. Titi Dincă și transmisă în dimineața zilei de 16 iunie 2024 la TVR I, a avut loc Evocarea eroilor români din Alsacia. Aceasta a avut duble motivatii în acest moment. În primul rând pentru că s-au împlinit în aprilie trecut 100 de ani de la inaugurarea…

  • Din viaţa parohiei (primul semestru 2018)

    Sfinţirea apelor la Bobotează Deniile din Săptămâna Patimilor Scoaterea Sfântului Epitaf (Vinerea Patimilor) Noaptea Invierii Ne pregătim pentru a primi Lumina Veniţi de luaţi Lumina! ˝Acum toate s-au umplut de lumină – şi Cerul, şi pământul˝   ˝Binecuvintează, Doamne, bucatele de Sărbătoare ale robilor tăi˝ Impărţirea Paştilor „A doua Inviere” (Vecernia Mare din Duminica Sfintelor…

Categories