Preot V.Iorgulescu: iorgulescu.v@gmail.com

Florilegiu de colinde şi cântări de Crăciun

Corala ACOR a Comunităţii ortodoxe române din Strasbourg are bucuria să îi invite pe toţi cei doritori la concertul de colinde şi cântări de Crăciun pe care îl va prezenta duminică 10 decembrie la ora 16,00, în biserica Saint-Louis-ville – situată la 100 m distanţă de capela română. Este singurul concert public pe care-l va susţine în această perioadă de pregătire a Naşterii Domnului, motiv pentru care prezenţa familiei româneşti de pe meleagurile alsaciene este cu atât mai încărcată de sens!

După cum se ştie, grupul colindătorilor noştri este diferit de la un an la altul, de unde şi sonoritatea specifică a fiecărei prestaţii, în mod firesc irepetabilă. Cu fiecare an suntem tot mai săraci datorită tinerilor care şi-au încheiat studiile sau sejurul la Strasbourg şi părăsesc corala, şi tot mai bogaţi mulţumită celor care, în mod nesperat, sosesc şi se alătură nouă cu prospeţime si curaj. Continuitatea neîntreruptă de aproape 30 de ani a cântării corale româneşti la Strasbourg decurge tocmai din acest paradox al sfârşitului iminent, care se transformă de fiecare dată, in extremis, într-un nou început. De aceea, putem spune că soliditatea coralei ACOR residă în fragilitatea ei regeneratoare. Concertul din 10 decembrie va fi, aşadar, unic – aşa cum unice au fost şi cele precedente! Dar cu o serie de piese noi, a căror frumuseţe ne-a motivat eforturile pe întreaga durată a repetiţiilor.

Prezenţa românilor şi împărtăşirea emotiilor Crăciunului copilăriei, cu mireasmă carpatică, va fi pentru noi cea mai deplină răsplată.

Vă aşteptăm cu drag!

Corala ACOR

Photo : Christian CREUTZ

Caută

Popular Posts

  • Slujba Sfintei Sărbători a Pogorârii Sfântului Duh (Rusaliile) – 23 iunie 2024

      Sfânta Sărbătoare a Pogorârii Sfântului Duh, celebrată pe 23 iunie 2024, marchează un moment de profundă importanță spirituală pentru credincioșii creștini. Această zi simbolizează coborârea Duhului Sfânt asupra Apostolilor, oferindu-le puterea și înțelepciunea necesare pentru a răspândi mesajul Sfintei Evanghelii. În cadrul Parohiei noastre din Strasbourg, am trăit această sărbătoare sfântă cu multă bucurie…

  • Evocarea eroilor români 

    În cadrul emisiunii ‘Universul credinței’ realizată de către dl. Titi Dincă și transmisă în dimineața zilei de 16 iunie 2024 la TVR I, a avut loc Evocarea eroilor români din Alsacia. Aceasta a avut duble motivatii în acest moment. În primul rând pentru că s-au împlinit în aprilie trecut 100 de ani de la inaugurarea…

  • Din viaţa parohiei (primul semestru 2018)

    Sfinţirea apelor la Bobotează Deniile din Săptămâna Patimilor Scoaterea Sfântului Epitaf (Vinerea Patimilor) Noaptea Invierii Ne pregătim pentru a primi Lumina Veniţi de luaţi Lumina! ˝Acum toate s-au umplut de lumină – şi Cerul, şi pământul˝   ˝Binecuvintează, Doamne, bucatele de Sărbătoare ale robilor tăi˝ Impărţirea Paştilor „A doua Inviere” (Vecernia Mare din Duminica Sfintelor…

Categories