Preot V.Iorgulescu: iorgulescu.v@gmail.com

Participare la Festivalul internaţional de muzică sacră ”Sacrées Journées”, Strasbourg, 4 februarie 2017

In după-amiaza zilei de 4 februarie 2017, corala ACOR a Parohiei noastre a prezentat un concert foarte remarcat în cadrul prestigiosului Festival internaţional de muzică sacră ”Sacrées Journées” din Strasbourg. In faţa unui numeros public reunit în fosta biserică de garnizoană ”Saint-Maurice” de lângă Palatul Universităţii, ansamblul coral a interpretat piese din repertoriul ortodox românesc, alese special în scopul de a ilustra cele patru perioade liturgice ale anului: perioada Crăciunului – din care tocmai am ieşit – a Octoihului, a Păresimilor şi timpul pascal. Au fost astfel interpretate, mai întâi, câteva colinde (Mare minune, Frunză verde de secară, Cetiniţă cetioară, După datini), urmate de piesa ”Lăsaţi pruncii să vină la Mine” de Ioan Ghika-Comăneşti, ”Doamne, auzi glasul meu” de Nicolae Lungu – având ca solist pe teologul Marius-Adrian Călin – ”Miluieşte-mă, Dumnezeule” de Gheorghe Cucu / Nicu Moldoveanu, Apărătoare Doamnă, Oratoriul ”Si era la ora a şasea” de Gheorghe Mandicovski, ”Innoieşte-te Noule Ierusalime” de Gavriil Muzicescu şi alte cântări bisericeşti. Cum publicul este totdeauna doritor să înţeleagă nu numai mesajul estetic şi muzical, dar şi cuvintele – altfel spus şi mesajul duhovnicesc – fiecare piesă interpretată a fost însoţită de un fond video prezentând textul în franceză şi o icoană sau imagine corespunzătoare (Icoana Mântuitorului, a Maicii Domnului, Răstignirea, ansamblul catapetesmei etc.).

Presa locală şi cea de specialitate, precum şi televiziunea au rezervat spaţii ample festivalului şi au scos în evidenţă interpretarea plină de sensibilitate a coralei noastre, care ”a încântat urechile publicului” (Dernières Nouvelles d’Alsace). Public, într-adevăr, extrem de cald şi generos în aplauze, de la un capăt la celălalt al spectacolului.

Corala ACOR a mai participat la acest festival şi în anul 2013, cu trei concerte, dintre care unul în Marea moschee din oraş, iar altul în Germania.

După constatarea organizatorilor, succesul din acest an a fost atât de neaşteptat, încât se preconizează ca festivalul să se extindă pe viitor în toată regiunea de răsărit a Franţei, iar câteva oraşe din Germania au solicitat deja să fie programate concerte şi în sălile lor (Baden-Baden, Karlsruhe, Stuttgart şi Tübingen).

A se vedea şi articolul publicat în ziarul Lumina al Patriarhiei române:

 http://ziarullumina.ro/participare-romaneasca-la-festivalul-sacres-journes-119842.html

precum şi: http://lastrasbourg.com/musique-religions-monde-strasbourg-roumanie/

sau: http://lastrasbourg.com/ce-gandeste-un-corist/

Mai jos, câteva imagini şi înregistrări din timpul concertului

 

 


Caută

Popular Posts

  • Slujba Sfintei Sărbători a Pogorârii Sfântului Duh (Rusaliile) – 23 iunie 2024

      Sfânta Sărbătoare a Pogorârii Sfântului Duh, celebrată pe 23 iunie 2024, marchează un moment de profundă importanță spirituală pentru credincioșii creștini. Această zi simbolizează coborârea Duhului Sfânt asupra Apostolilor, oferindu-le puterea și înțelepciunea necesare pentru a răspândi mesajul Sfintei Evanghelii. În cadrul Parohiei noastre din Strasbourg, am trăit această sărbătoare sfântă cu multă bucurie…

  • Evocarea eroilor români 

    În cadrul emisiunii ‘Universul credinței’ realizată de către dl. Titi Dincă și transmisă în dimineața zilei de 16 iunie 2024 la TVR I, a avut loc Evocarea eroilor români din Alsacia. Aceasta a avut duble motivatii în acest moment. În primul rând pentru că s-au împlinit în aprilie trecut 100 de ani de la inaugurarea…

  • Din viaţa parohiei (primul semestru 2018)

    Sfinţirea apelor la Bobotează Deniile din Săptămâna Patimilor Scoaterea Sfântului Epitaf (Vinerea Patimilor) Noaptea Invierii Ne pregătim pentru a primi Lumina Veniţi de luaţi Lumina! ˝Acum toate s-au umplut de lumină – şi Cerul, şi pământul˝   ˝Binecuvintează, Doamne, bucatele de Sărbătoare ale robilor tăi˝ Impărţirea Paştilor „A doua Inviere” (Vecernia Mare din Duminica Sfintelor…

Categories