Program liturgic special: Săptămâna Patimilor, Invierea Domnului şi săptămânile următoare

  •  Luni 10 aprilie, ora 18,30 : Denie, urmată de spovedanii
  •  Marţi 11 aprilie, ora 18,30 : Denie, urmată de spovedanii
  •  Miercuri 12 aprilie, ora 18,30 : Denie, urmată de spovedanii
  •  Joi 13 aprilie, ora 18,30 : Denia celor 12 Evanghelii, urmată de spovedanii
  •  Vineri 14 aprilie, ora 18,30 : Denia Prohodului, urmată de spovedanii
  •  Sâmbătă 15 aprilie (Sâmbăta Mare)

– ora 9,00 – 12,00: împărtăşirea copiilor şi Taina Mărturisirii (spovedanii)

ora 22:45: Canonul, urmat de Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Invierii Domnului, iar la sfârşit, împărtăşirea celor pregătiţi prin post şi spovedanie; binecuvântarea ouălor roşii şi a cozonacilor.

De reţinut :

– lumânările speciale pentru noaptea Sfintelor Paşti se pot procura numai la intrarea în biserică, înaintea începutului Slujbei Invierii (pentru a evita picăturile de ceară şi a proteja capela, nu se aduc lumânări din afară);

– „Paştile” (prescură stropită cu vin şi binecuvântată) se vor împărţi la sfârşitul Sfintei Liturghii din noaptea Invierii şi la „A Doua Inviere” (în ziua de Pasti, după ora 14,00).

  • Duminică 16 aprilie (Invierea Domnului)

ora 12,30: Vecernia Sfintelor Paşti („A Doua Inviere„) şi agapă festivă (enoriaşii pot aduce la biserică bucate de sărbătoare, care se vor depune pe mesele pregătite din timp în spaţiul amenajat şi se vor binecuvânta la sfârşitul slujbei, îngăduind astfel tuturor să ia parte la bucuria Praznicului).

  • Luni 17 aprilie, a doua zi de Paşti :

– ora 9:00 Utrenia ;

– ora 10:00 Sfânta Liturghie

  • Vineri 21 aprilie (Izvorul Tămăduirii) – harţi

 – ora 7:00 dimineaţa Sfânta Liturghie şi aghiasma mică.

 – ora 18:30 slujba Acatistului

  • Sâmbătă 22 aprilie, ora 18:30 – Vecernia
  • Duminică 23 aprilie (Duminica Tomii), Sfântul Mare Mucenic Gheorghe

– ora 9:15 Utrenia ;

– ora 10:30 Sfânta Liturghie

            Incepând din această duminică, se revine la programul liturgic normal al perioadei Panticostarului.

Slujbe si evenimente speciale în săptămânile care urmează :

  • Luni 24 aprilie – participare la comemorarea genocidului armean, după următorul program : ora 17,45 depunere de flori la Monumentul eroilor din Place de la République ; ora 19,00 – slujbà în biserica Sainte-Madeleine
  • Vineri 12 mai – Sfântul Mucenic Ioan Valahul – la ora 7:00 dimineaţa – Sfânta Liturghie (hramul paraclisului parohiei noastre)
  • Sâmbătă 13 mai la ora 15:00 – pelerinaj si slujbă de pomenire la Cimitirul militar român din Haguenau
  • Vineri 19 mai şi sâmbătă 20 mai – reuniunea preoţilor din Răsăritul Franţei, găzduită anul acesta de parohia de la Nancy
  • Joi 25 mai – Inălţarea Domnului 

– ora 9:00 Utrenia ;

– ora 10:00 Sfânta Liturghie

  • Sâmbătă 3 iunie începând cu ora 9:00 – pelerinaj si slujbă de pomenire la Cimitirul militar român din Soultzmatt
  • Vineri 23 iunie începând cu ora 18:30  – programul special « Nuit de lumière » : Vecernie, concert liturgic, conferintà
  • Sâmbătă 24 iunie – Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul – hramul parohiei

– ora 9:00 Utrenia ;

– ora 10:00 Sfânta Liturghie