Preot V.Iorgulescu: iorgulescu.v@gmail.com

Ziua Naţională a României la Strasbourg 2014

Ca şi în anii trecuţi, Comunitatea românilor din Strasbourg s-a pregătit cum se cuvine pentru a cinsti Ziua Naţională a României.

Festivităţile au început încă de sâmbătă 29 noiembrie, printr-o recepţie dată de Consulatul General la sediul Reprezentanţei Permanente a României pe lângă Consiliul Europei, la care au fost invitaţi nu numai membrii Comunităţii, dar şi prietenii noştri francezi.

Ele au continuat în ziua de duminică 30 noiembrie – Sărbătoarea Sfântului Apostol Andrei, ocrotitorul României şi al românilor de pretutindeni – prin evocare şi rugăciune în biserica parohială. Imediat după încheierea Sfintei Liturghii – în timpul căreia au fost pomeniţi făuritorii Unirii celei Mari – s-a ţinut slujba de Te-Deum, s-a dat citire mesajului Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi s-a intonat Imnul naţional. Toţi enoriaşii prezenţi în biserică au participat cu vădită emoţie la aceste momente de cinstire în unitate şi au cântat împreună ″Deşteaptă-te române″.

Nu a fost uitată nici datina potrivit căreia copiii trebuie să semene grâu în această zi a Sfântului Andrei, să-l îngrijească apoi pe toată durata postului să-l depună sub bradul împodobit în ziua de Crăciun, spre vestirea unui an îmbelşugat. Astfel, elevii de la Scoala parohială, dar şi copiii mai mici prezenţi la biserică, s-au adunat în jurul doameni preotese în timpul miruirii credincioşilor şi au semănat fiecare un pumn de grâu în vasul pe care şi-l pregătise din timp, şi-a scris numele pe el şi urmează ca pe viitor să-i poarte de grijă pentru ca grâiul să încolţască şi să crească verde în cele aproape patru săptămâni care urmează. Cei mai mari şi-au amintit că au făcut acelaşi lucru şi în anii trecuţi şi că au găsit drept răsplată sub pomul de Crăciun daruri sfinte şi bogate.

Intâlnirea de suflet s-a prelungit până târziu în cursul după-amiezii în jurul unei agape-recepţie pregătită cu multă dăruire de un grup de enoriaşi. S-au împărţit tuturor sarmale şi alte bucate de post, mulţumind lui Dumnezeu pentru aceste clipe de regăsire şi de evocare.


 

Caută

Popular Posts

  • Slujba Sfintei Sărbători a Pogorârii Sfântului Duh (Rusaliile) – 23 iunie 2024

      Sfânta Sărbătoare a Pogorârii Sfântului Duh, celebrată pe 23 iunie 2024, marchează un moment de profundă importanță spirituală pentru credincioșii creștini. Această zi simbolizează coborârea Duhului Sfânt asupra Apostolilor, oferindu-le puterea și înțelepciunea necesare pentru a răspândi mesajul Sfintei Evanghelii. În cadrul Parohiei noastre din Strasbourg, am trăit această sărbătoare sfântă cu multă bucurie…

  • Evocarea eroilor români 

    În cadrul emisiunii ‘Universul credinței’ realizată de către dl. Titi Dincă și transmisă în dimineața zilei de 16 iunie 2024 la TVR I, a avut loc Evocarea eroilor români din Alsacia. Aceasta a avut duble motivatii în acest moment. În primul rând pentru că s-au împlinit în aprilie trecut 100 de ani de la inaugurarea…

  • Din viaţa parohiei (primul semestru 2018)

    Sfinţirea apelor la Bobotează Deniile din Săptămâna Patimilor Scoaterea Sfântului Epitaf (Vinerea Patimilor) Noaptea Invierii Ne pregătim pentru a primi Lumina Veniţi de luaţi Lumina! ˝Acum toate s-au umplut de lumină – şi Cerul, şi pământul˝   ˝Binecuvintează, Doamne, bucatele de Sărbătoare ale robilor tăi˝ Impărţirea Paştilor „A doua Inviere” (Vecernia Mare din Duminica Sfintelor…

Categories