Maica Domnului

Maica Domnului

Sfântul Nicolae

Sfantul Nicolae

Calendar

mai 2024
L Ma Mi J V S D
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul şi manifestarea „Nuit de lumière”

 

Ca în fiecare an, în seara zilei de miercuri 24 iunie 2015 – de sărbătoarea Naşterii Sfântului Ioan Botezătorul – asociaţia „Iniţiative ecumenice”, în partenariat cu Primăria şi cu alte organisme publice din Strasbourg, a propus parohiilor şi bisericilor istorice din centrul oraşului să organizeze, între orele 19,00-24,00, o manifestare spiritual-artistică sub genericul „Nuit de lumière„, deschisă atât credincioşilor obişnuiţi, cât şi simplilor turişti ocazionali, doritori să descopere multiplele expresii prin care se poate manifesta sensibilitatea religioasă a omului din secolul al XXI-lea. Punctele de informare turistică, presa şi parohiile de toate confesiunile au distribuit itinerariul circuitului sub forma unui plan detaliat, în care figurau la vedere bisericile participante. Paisprezece aşezăminte – printre care şi biserica parohiei ortodoxe române – au răspuns chemării şi şi-au deschis porţile până noaptea târziu, organizând fiecare programme liturgice, culturale şi artistice dintre cele mai diverse : expoziţii, recitaluri, concerte de orgă, dansuri cu tematică religioasă, spectacole de sunet şi lumină etc.

Parohia noastră a propus « pelerinilor » o conferinţă asupra rolului iconostasului în arhitectura locaşului de cult şi teologia icoanei, urmată de slujba Vecerniei şi de Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul. La ora 19,30, biserica s-a umplut de vizitatori şi de credincioşi, care au luat parte împreună, într-o atmosferă de autentică reculegere şi evlavie, la toate momentele care au urmat. Expunerea asupra iconostasului şi a icoanelor s-a desfăşurat sub forma unui dialog cu publicul, iar cântarea la slujba Vecerniei şi la Acatist a fost asigurată de grupul teologilor, enoriaşilor şi studenţilor prezenţi. Pentru sfârşit, doamnele din Comitetul parohial au pregătit o savuroasă agapă de post – cu dezlegare la peşte – extrem de binevenită la acest ceas târziu, după o zi şi o seară bogate în evenimente.

Celelalte momente si slujbe ale acestei zile de hram, cum ar fi Privegherea din seara precedentă si Sfânta Liturghie de la ora 7,00 dimineata, au avut un caracter intern si s-au desfasurat, ca de obicei, cu participarea enoriasilor parohiei.

Diferitele momente ale zilei, în imagini

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nuit de lumière113 (2)

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

DSCN9566

DSCN9570

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA